Bográcsozás, kerti főzés a Bodzásban, paprikás krumpli recepttel

Kép
  Gyakori visszajelzés vendégeink részéről, hogy legemlékezetesebb élményük a közös főzés, bográcsozás volt a kertben egy kiadós bakonyi túra után. Van valami jóleső abban, amikor a hagyma-  és a pirospaprika illata keveredik a cser hasábok füstjével, az aláfestő zenét pedig a madarak csicsergése adja — ilyenkor egy egyszerű vacsorából is életre szóló emlék lesz. A Bodzás kertjében minden adott a szabadtéri főzéshez. Faszenes grillrács, bográcshely nyílt tűzzel és tárcsázó is rendelkezésre áll —  a naplemente fényében már csak a jókedvű sertepertélést, a munkamegosztást, a tűz őrzését képzeljétek hozzá. Mit jelent a bográcsozás, mit főzhetsz a Bodzásban? Ehhez adunk pár tippet és egy lépésről lépésre követhető receptet a paprikás krumplihoz — az egyik legegyszerűbb és legfinomabb bográcsos ételhez. Mi az a bográcsozás? A bográcsozás a szabadtéri főzés magyar hagyománya: egy öntöttvas vagy acél bográcsban, nyílt tűz felett készül az étel. De nem csak a főzésrő...

Kovásszal, alakorból...

Mindig készülök a nagy kovászos projektre. Mintha a vendégeim részéről is lenne egyfajta elvárás a házi péksütemények elkészítésével kapcsolatban: kérdezik, hogy kovásszal készült-e a kenyérke, a bagett? Mert az ám a valami, az az igazi, az ŐSI.
Ez talán az ötödik próbálkozásom volt a saját nevelésű kovászommal. Gondolom, nap, mint nap kéne gyakorolni a tökéletes állag és élvezhetőség eléréséig.
Ha ősanyáink hetente egyszer sütöttek nagyobb mennyiségű kenyeret, akkor annak még a hatodik-hetedik napon is ehetőnek kellett lennie.
Ez az alakorból (ősbúzából) készült kenyérke viszont csak aznap és még talán másnap volt ehető, de így is nehéz, ragacsos és savanykás volt. Hallottam már ezeket a kifejezéseket a kovásszal készült kenyerekre, és ettem már gyári készítésűt is bajor rozskenyérből, aminek hasonló volt az ízvilága. Nem lesz kedvencem, az biztos...




Megjegyzések

  1. http://utazzmaskepp.cafeblog.hu/2015/10/16/meghitt-hazikok-kandalloval/ Tudsz erről?

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Igen, és az idei karácsonyi vendégeim már erről az oldalról foglaltak:)) Épp most osztottam meg a FB oldalunkon.
      Köszi, hogy résen vagy:)))

      Törlés

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Füstölt nyúlcomb

A zölddióról, befőzésről - terményeimről

Egy gyerekkori kedvenc: "tejbe bümbülü"