Bográcsozás, kerti főzés a Bodzásban, paprikás krumpli recepttel

Kép
  Gyakori visszajelzés vendégeink részéről, hogy legemlékezetesebb élményük a közös főzés, bográcsozás volt a kertben egy kiadós bakonyi túra után. Van valami jóleső abban, amikor a hagyma-  és a pirospaprika illata keveredik a cser hasábok füstjével, az aláfestő zenét pedig a madarak csicsergése adja — ilyenkor egy egyszerű vacsorából is életre szóló emlék lesz. A Bodzás kertjében minden adott a szabadtéri főzéshez. Faszenes grillrács, bográcshely nyílt tűzzel és tárcsázó is rendelkezésre áll —  a naplemente fényében már csak a jókedvű sertepertélést, a munkamegosztást, a tűz őrzését képzeljétek hozzá. Mit jelent a bográcsozás, mit főzhetsz a Bodzásban? Ehhez adunk pár tippet és egy lépésről lépésre követhető receptet a paprikás krumplihoz — az egyik legegyszerűbb és legfinomabb bográcsos ételhez. Mi az a bográcsozás? A bográcsozás a szabadtéri főzés magyar hagyománya: egy öntöttvas vagy acél bográcsban, nyílt tűz felett készül az étel. De nem csak a főzésrő...

Az ősz utolsó hónapja





A november alulértékelt hónap. Egy köztes időszak. A langymeleg októberi kerti bőség már mögöttünk van,  az ünnepi izgalom, a karácsonyi készülődés, a decemberi finomságok ideje pedig még bőven előttünk. Szerencsére, őseink kitalálták  maguknak és nekünk novemberre a Márton-napot,  az egyre rövidülő napokat megszínezendő. Ez a hónap a  nyugalomé, az év utolsó, ünnepi hetei  előtt, ételeinkben az egyszerű gyökérzöldségek, a kiadós levesek és pörköltek ízei a dominánsak. Az egy kivétel, a liba-napi pecsenye!
Tűz világol és melegít, sütőtök és gyömbértorta, forró gyógyfű tea, forralt bor illata leng a konyhákban, ez a zöldség tisztítás,a diótörés ideje, egy kis szünet, hogy rá tudjunk hangolódni a közeledő ünnepekre.

És álljon itt a novemberi szürkeséget, nyirkosságot megszelídítő gyönyörű líra:

G.Ferenczy Hanna :
NOVEMBER

Ne higgyetek a fénynek,
a langyos déli szélnek,
ne higgyetek, ti fák!
Aludjatok el halkan,
a párálló avarban
félignyílt ibolyák.
Rügyek, csak vissza, vissza!
az ég akármily tiszta,
most játszik álnokul.
Hiába zöld a pázsit,
Már a november jár itt,
S mire bealkonyul -
Köd gyűjt vámot a tájról,
s a tétovázó fákról
- mint szédült, vak szeszély-
leszaggat minden éket,
és szétdúl minden szépet
a novemberi éj.


Megjegyzések

Megjegyzés küldése

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Füstölt nyúlcomb

A zölddióról, befőzésről - terményeimről

Egy gyerekkori kedvenc: "tejbe bümbülü"