Idén kétszáz éves a gannai Szent Kereszt Felmagasztalása plébániatemplom
Idén
érkezett elkészültének kétszáz esztendős jubileumához a gannai Szent Kereszt
Felmagasztalása-plébániatemplom. A nagy múltú épület amellett, hogy
plébániatemplomként szolgál a helyiek számára, több mint félszáz Esterházynak
is nyughelyet biztosít.
Petrik Iván
pápai főlevéltárostól megtudtuk, az Esterházy család tatai uradalmi
levéltárában található egy költségkimutatás a gannai Szent Kereszt
Felmagasztalása-plébániatemplom és az Esterházy-sírbolt építéséről. Ebből jól
követhető az építkezés menete, mely 1812-ben az előkészítési munkákkal indult,
majd 1813-ban következett a kivitelezés megkezdése. A munkákat Charles Moreau
francia építész tervei alapján végezték Josef Czehmaister és Franz-Josef Engel
építőmesterek segítségével, valamint Josef Klieber szobrász közreműködésével.
A felső
templomteret 1816-ban szentelték fel, tehát ekkor már állt az épület, és a
kupola is elkészült – folytatja Petrik Iván. Ettől kezdve itt tartották a
miséket, igaz, ekkor még egy ideiglenes faoltár állt a templomban. A ma is
látható márványoltárt csak évekkel később, 1821-ben helyezték el itt.
Ismertek a ceremónia részletei
Az altemplom felszentelése 1818-ban történt meg, lényegében ekkor fejeződött be az építkezés. Ismertek a ceremónia részletei is: Matarényi Gábor pápai főesperes, csóti plébános szentelte fel az épületet, mellette pedig jelen voltak a környékbeli plébánosok, a pápai Esterházy-uradalom vezető tisztségviselői, a pápai huszárezred tisztjei. Nagygannáról 225 lakos, Kisgannáról pedig 90 lakos látogatott el a jeles eseményre, a grófi család azonban nem volt jelen. Petrik Iván hozzátette, ismeretes az is, hogy a későbbi években, 1818 és 1822 között további utómunkálatokat végeztek a templomnál, többek között díszítést és tereprendezést.Ezt követően merült fel Ganna lehetséges helyszínként.
Korábban fatemplom állt a faluban
A település adottságai kedvezőnek bizonyultak, hiszen közel esett a pápai kastélyhoz, az új plébániatemplom építése pedig már a 18. század vége óta aktuális volt itt. – 1793-ból maradt fenn az első ismert kérvény, amelyben a gannai plébános új plébániatemplom építését kéri. Korábban fatemplom állt a faluban, ehelyett kellett egy szilárd szerkezetű templomot építeni. Ganna mellett szólt az is, hogy itt nem felújításról, hanem egy teljesen új templom építéséről volt szó, hiszen a korábbi fatemplomot elbontották. Nem kellett tehát alkalmazkodni egy már álló épülethez, azaz maradéktalanul megvalósíthatták az építtető és a tervező elképzeléseit – hangsúlyozta Petrik Iván.A pápai főlevéltáros a templom különlegességeire is felhívta a figyelmet. A gannai Szent Kereszt Felmagasztalása-plébániatemplom építészeti előképe a római Pantheon. Nem annak kicsinyített mása, de a hangsúlyos kupolaszerkezet, a kupola belső díszítőfestése – ami a Pantheon kupolájának a belső díszítését idézi – bizonyítja, hogy van köze egymáshoz a két épületnek. További érdekesség a kettős funkció, hiszen az épület plébániatemplom és családi temetkezőhely is egyben.
Kiemelt jelentőséggel bír
Nagy Ottótól, Ganna polgármesterétől megtudtuk: a plébániatemplom – vagy ahogy sokan emlegetik, az Esterházy-mauzóleum – kiemelt jelentőséggel bír a településen, mindemellett pedig az Esterházy család több mint félszáz tagjának biztosít nyughelyet az altemplom kriptája.Tavaly pályázati támogatás útján megújult a templomba vezető külső feljáró egyik oldala. A rekonstrukcióra 4,4 millió forintot nyert el az Emberi Erőforrások Minisztériumától a helyi katolikus egyházközség. Az épület kétszáz éves voltát tekintetbe véve azonban bőven lenne még tennivaló.
A cikk a veol. október 18-i számában jelent meg.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése